Zatočte s padáním vlasů a uzdravte a posilte svoji hřívu

Vlasy hrály od pradávna v image člověka zásadní roli a je jim zcela právem připisován symbolický význam. Jsou znakem šarmu, zdraví, krásy i svádění, a je tedy jasné, že o ně nikdo z nás nechce přijít.

Co si budeme povídat, nadměrné vypadávání vlasů dokáže pěkně potrápit naši psychiku i sebevědomí. V dnešní hektické době stále přibývá lidí, kteří se se ztrátou vlasů potýkají. Přestože by se mohlo zdát, že tento problém trápí především ženy, není tomu tak. Například v Evropě trpí nadměrným vypadáváním vlasů zhruba 50 % mužů a 60 % žen, což je téměř vyrovnané skóre. Nicméně to, že vám denně vypadne pár vlasů, je zcela přirozené, za normu se považuje přibližně 50–100. Zpozornět byste měli, pokud je to více a když tento problém přetrvává. V takovém případě mluvíme o nadměrném či předčasném vypadávání vlasů. 

 KDE HLEDAT PŘÍČINU

Příčin vypadávání vlasů může být celá škála. Často jsou na vině genetické predispozice. Jestliže se s tímto problémem potýkal některý z vašich rodičů či prarodičů, je větší pravděpodobnost, že mu budete čelit také. Mezi další důvody patří hormonální výkyvy, které nastávají zejména u žen, a to po porodu či během menopauzy, a také stres, špatná životospráva či stravování, nebo dokonce nevhodná kosmetická péče. Vlasy vám mohou začít padat po akutním traumatu, ale na vině mohou být i některá onemocnění, jako problémy se štítnou žlázou, nadledvinkami, autoimunitní onemocnění. 

ŽIVOTOSPRÁVA JE ZÁKLAD

Pokud vás vypadávání vlasů zastihne náhle a není za ním žádná z výše uvedených příčin, zachovejte zatím klid. Může jít o přechodné období, vlasy mají tendenci padat více na jaře a na podzim. Možná vašemu tělu chybí některé důležité vitamíny a minerály a nebo máte oslabenou imunitu. V takovém případě se nejprve zaměřte na správnou životosprávu, jezte avokádo, ryby, kurkumu, lněná semínka, špenát, maso i vajíčka. Zkrátka a dobře, posilte svůj jídelníček o potraviny bohaté na vitamin A, C, B12, biotin, železo, zinek či přesličku rolní. Možná vás to překvapí, ale účinky této byliny znali již ve starověkém Řecku či Římě a využívali je při léčbě osteoporózy nebo problémech s ledvinami. Dnes se ví, že rostlina obsahuje blahodárný křemík, což je silný antioxidant, který pomáhá při tvorbě kolagenu a využívá se i k redukci ztráty vlasů. Přesličku najdete třeba v potravinovém doplňku WeCare about your Hair, který obsahuje i celý komplex pečlivě vybraných vitamínů a minerálů v té nejlepší kvalitě. Tento potravinový doplněk rozhodně zařaďte do své zkrášlující rutiny a berte ho minimálně měsíc jako kúru, aby se dostavily výsledky. Užívat ho však nemusíte jen při problémech s vypadáváním vlasů, ale i jako prevenci. Vlasy totiž celkově posiluje, vyživuje a zlepšuje jejich kvalitu.  

mceclip0

ŠETRNÁ PÉČE JE DŮLEŽITÝ BONUS

Špatná kosmetická péče se na kvalitě vlasů rychle projeví. Jestli tedy nechcete ještě přilévat olej do ohně, vyhněte se přípravkům s obsahem sulfátů a parabenů a volte jemné šampony, kondicionéry a masky s přírodními ingrediencemi, které zabraňují lámání vlasů a do hloubky je regenerují a posilují. Velmi vhodné jsou i peelinky či vlasová tonika neboli péče o pokožku hlavy. Ta je totiž základ, pouze ze zdravé pokožky mohou růst pevné a lesklé vlasy. Zaměřte se na přípravky, které jsou speciálně určeny proti vypadávání vlasů a stimulují jejich růst. V ideálním případě používejte tento produkt od stejné značky, jako je vaše vlasová péče, tím účinek ještě znásobíte. Pokud tápete, požádejte o radu svého kadeřníka nebo se zeptejte v lékárně. Vlasy myjte šetrně spíše vlažnou vodou, nedrhněte je po umytí ihned ručníkem, ale jemně zabalte a nechte odsát přebytečnou vodu. Rozčesávejte je opatrně hřebenem, začněte od konečků a postupujte směrem ke kořínkům. Snažte se také omezit tepelnou úpravu a vždy používejte styling, který vlasy před teplem z fénu, žehličky či kulmy ochrání. Nikdy nechoďte spát s mokrými vlasy, jsou křehčí, jemnější, a tudíž náchylnější k polámání. 

KDY HLEDAT ODBORNÉ ŘEŠENÍ

Pokud nic z výše uvedených tipů nepomůže, zkuste trichologii. Tento vědní obor, který kombinuje dermatologii a kosmetologii, se zabývá zdravím a hygienou vlasů i pokožky hlavy. Při trichologickém vyšetření se po důkladném pohovoru prohlédnou vlasy i pokožka hlavy speciální kamerou a zjistí se jejich aktuální stav. Na základě toho vám bude doporučena speciální kúra či ambulantní léčba. Ta je individuální a může trvat od dvou do šesti měsíců.