Jak se starat o pleť v zimě

Zimní období s sebou kromě zimních radovánek přináší také potřebu upravit naši rutinu v péči o pleť a připravit se tak na nepřívětivé podmínky, jako je vítr mráz. Nízké teploty způsobují zpomalení krevního průtoku kůží a tím snížení jejího metabolismu. Výsledkem je nižší produkce mazu a redukce ochranné lipidové vrstvy kůže. Pokožka se vysušuje a může praskat, přičemž se mohou objevit i bolestivé praskliny. Nepříznivé jsou i teplotní změny, které nastávají při přechodech z tepla do zimy a naopak. V zimních měsících dochází kzhoršení mnoha chronických kožních onemocnění.

Triatlon v péči o pleť

Základním předpokladem uspokojivé péče o pleť v každém ročním období je její důsledné odlíčení a čištění 2× denně, dostatečná a vhodně zvolená hydratace a denní ochrana před UV paprsky.

U čištění pleti není zapotřebí dělat žádné velké změny. Pozornost bychom měli věnovat především výběru vhodné hydratačního produktu. V chladném počasí musíme myslet obzvláště na hydrataci, výživu a ochranu pletiV zimním období je vhodné zaměnit krémy s lehkou a fluidnější texturou za ty hutnější a výživnější, které obsahují lipidy (tuky) a tím pomáhají chránit naši pokožku před nepříznivými vlivy počasí. Při pobytu v mrazu doporučuji na pleť aplikovat ještě tzv. bariérové krémy, jež pomáhají pleť chránit před zamrznutím vody či vysycháním. Nezapomínejme aplikovat ochranné krémy ani u těch nejmenších, kteří jsou na omrzliny nejvíce náchylní. A také namazat částtěla, jako jsou uši, rty a ruce!

Čas na resurface

Zimní období, kdy je sluneční záření nejslabší, je také ideálním časem pro exfoliaci a boj proti vzniklým pigmentacím, a to jak kosmetickými přípravky obsahujícími vhodné aktivní látky, tak i návštěvou odborných estetických a dermatologických ordinací. 

Ochrana je základ

V každodenní ranní rutině je i v zimních měsících výhodná kombinace antioxidantů a SPF. Je vhodné zmínit fakt, že v zimě jsou sice UVB paprsky nejslabší a sluníčko takzvaně „tolik neopaluje“, ale UVA paprsky zodpovědné obzvláště za destrukci kolagenu, a tím za stárnutí pleti, jsou aktivní stejně jako v letních měsících. Nezapomínejme proto aplikovat UV ochranu v dostatečné výši i v zimě. Doporučuji minimálně hodnotu SPF 30, lépe 50. 

Celostní přístup 

Protože péče o pleť není jen o kosmetických přípravcích, ale správný přístup má být vždy komplexní, nezapomínejme ani v zimě na dostatečný pitný režim a zdravou a vyváženou stravu plnou bílkovin a antioxidantů. Hydrataci a ochranu pleti můžeme ještě navýšit pomocí suplementace kyseliny hyaluronovéceramidů a komplexu prebiotik, probiotik a antioxidantů v podobě doplňků stravyPrávě péče o zdravý střevní a kožní mikrobiom je základním předpokladem krásné a zdravé kůže, která je schopna nás bránit před vnějšími stresory.