Máte chuť na sex? Co ovlivňuje naše Libido a kdy je dobré ho podpořit

Hned zkraje pro vás máme dobrou zprávu: Nejnovější studie ukazují, že naše libido má tendenci se s věkem zvyšovat – nikoli snižovat, jak jsme se dlouho domnívali. Co přesně vlastně libido je a co všechno naši sexuální touhu ovlivňuje? Sexuoložka prozradila vše, na co jste se možná báli zeptat.

Slovem libido se označují sexuální pocity, prožitky i myšlenky. „Jsou to sexuální reakce, které se mohou objevit jak v intimních partiích, tak v mozku, a to prostřednictvím sexuálních setkání nebo i mimo ně. Když mluvíme o libidu, často si ho spojujeme zejména s genitáliemi, ale ve skutečnosti je to náš mozek, který je tou nejvíce erotogenní zónou,“ vysvětluje sexuoložka Katerina Sparr.

Určité signály v mozku způsobují, že tělo reaguje a mysl něco vnímá jako příjemné. Když si užíváme doteků, v těle probíhá několik procesů, uvolňuje se takzvaný hormon lásky oxytocin a orgasmus pak působí jako pozitivní hormonální exploze. Díky uvolňování oxytocinu a dopaminu spíme lépe a cítíme se uvolněněji. Orgasmus také spolehlivě uvolňuje stres.

Proč chuť na sex klesá

Abychom se ovšem do takového stavu dostali a mohli prožívat sexuální touhu a vzrušení, potřebujeme mít pocit bezpečí a pohodlí. „Libido je totiž komplexní jev. Je snadné, když funguje, a je zdrojem obav, když nefunguje. Stres a strach jsou pro sexuální touhu a vzrušení nejhorší. Dalšími negativními vlivy jsou různé druhy léků a jejich vedlejší účinky, stres, nedostatek spánku a malé děti,“ říká Katerina Sparr.

Zároveň je dobré vědět, že libido se v průběhu života mění. Je to naprosto přirozené a není třeba se tím znepokojovat. Ovlivňují jej hormony, životní situace a další vnitřní i vnější okolnosti. Hormony nejvíce ovlivňují teenagery. Nepřekvapivě lidé ve věku 18–30 let bývají sexuálně nejaktivnější, ale hlavní faktory, které jejich sexuální aktivitu ovlivňují, jsou jiné než hormony. Lidé v této věkové kategorii jsou často svobodní, ještě se neusadili, nemají děti a mají mnoho příležitostí k prozkoumávání své sexuality, identity a k poznávání života. Rodiče batolat a kojenců jsou nejméně sexuálně aktivní.

Vyšší věk, lepší sex?

Tato čísla nicméně ještě neznamenají, že po třicítce chuť na sex klesá. Vlastně je to možná spíš naopak. „Různé studie vykazují různé závěry, ale dalo by se říct, že naše libido má tendenci se s věkem zvyšovat, nikoli snižovat, jak jsme se dlouho domnívali. Libido nemá žádnou věkovou hranici, dokonce i starší lidé jsou sexuálně aktivní, ale spektrum toho, co je sex a jeho praktikování, je pro tuto skupinu širší,“ popisuje Katerina Sparr.

Lidé 65+ sice možná mají nějaká fyziologická omezení, ale už se nestarají o děti, netrpí nedostatkem spánku, mají čím dál více volného času a žádné obavy z otěhotnění. Obvykle také mají vyšší sebevědomí ohledně svého těla a vědí, co chtějí, pokud jde o sexuální uspokojení.

Mám problém, nebo je to normální?

Spoustu problémů způsobuje jen to, že se srovnáváme s ostatními, nebo dokonce jen s předpoklady o tom, jak to ostatní mají. „Ovšem pokud jste se svým libidem spokojení a šťastní, žádný problém není. Pokud jste vy a váš partner spokojení s provozováním sexu jednou týdně, jednou měsíčně, jednou ročně, proč opravovat něco, co není rozbité? Existuje také menšina, která se identifikuje jako asexuální. I ve společnosti, která je velmi sexualizovaná, je naprosto v pořádku nemít libido,“ upozorňuje sexuoložka.

Pokud jste však ze současného stavu nešťastní, je podle ní čas promluvit si se specialistou, například s psychologem, lékařem nebo sexuologem. „Nedostatek sexuální touhy není konec světa. Může to být jen fáze nebo období, kdy sexuální touha není naší hlavní životní prioritou. Libido a sexuální touhu lze chápat jako vlnu, která jde nahoru a dolů, což je normální a není to důvod k obavám,“ uklidňuje však Katerina Sparr.

Situaci můžete zkusit pomoct hned teď tím, že se pokusíte vystopovat příčinu poklesu vašeho libida, zbavíte se faktorů, které vás nejvíce stresují, pomoci může i celkové ozdravení životního stylu, jako je dostatek spánku, střídmá konzumace alkoholu, různorodá strava, pohyb a vyhýbání se nikotinu a drogám.

Cesta k touze

„Přestože neexistuje žádná kouzelná růžová nebo modrá pilulka, která zmáčkne tlačítko s nápisem libido a ono se aktivuje, některé doplňky stravy pomoci mohou,“ nabízí odbornice další možnost, jak libido podpořit. „Existují doplňky se složkami, které zvyšují průtok krve, což některé ženy vnímají jako pozitivní pro své libido. Je to například L-arginin a hořčík. Musíte dělat změny v různých aspektech svého života,“ dodává.

Okořenit večer můžete zkusit i pomocí těch správných potravin, které bývají považované za afrodiziaka, i když žádný vědecký důkaz pro to neexistuje. Je to například čokoláda, jahody a ústřice.

Mnohem účinnější podle sexuoložky je situaci přijmout a do hloubky prozkoumat její příčiny: „Současný stav vašeho vztahu a libida může být nový, ale nový neznamená špatný, je zkrátka jen jiný. Na začátku vztahu je nejběžnější spontánní touha, která přichází jako blesk z čistého nebe a velmi rychle aktivuje váš mozek, tělo a genitálie. Problém je, že nás učili, že spontánní touha je něco, o co je ve vztahu třeba usilovat. Musíme se však učit i o tom druhém typu sexuální touhy – reaktivní, která se aktivuje, když se začneme oddávat intimnostem. Probudíme libido ve svém těle a libido i chtíč pak mohou růst, ale s malou pomocí vnějších podnětů.“

About your LIBIDO

Jak víme, pilulka nemůže vyřešit všechno, ale v kombinaci s vyváženým životním stylem může být „about your LIBIDO“, s jeho jedinečnou kombinací přírodních složek, povzbuzením pro vás a možná i pro vašeho partnera.

Víme například, že L-arginin zvyšuje průtok krve a může mít vzrušující a posilující účinek na vaše libido. 

Maca peruánská je také známá svými pozitivními účinky, a to pro ženy i muže, a někdy se jí říká „přírodní viagra“.

Složení přípravku about your LIBIDO je kombinací tradičních složek zvyšujících libido a při vyváženém životním stylu a dlouhodobém užívání dokáže udělat pro vaše libido zázraky.