Péče o pleť: dermatoložka Lucie Rajská vám radí

Péče o pleť není rozmar, je to naše povinnost, ale i radost. Rozhodně všechno, co své pleti dopřejeme a co do ní nainvestujeme, nám v tom dobrém slova smyslu vrátí. Pravidelnou péčí bojujeme za udržení zdravé, čisté a svěží pokožky. Odměnou nám pak je snížení rizika vzniku kožních problémů, jako jsou černé tečky, akné, suchost nebo naopak nadměrná mastnota pleti, ale i její stárnutí. Pleť je také viditelně svěží, zářivá a mladistvá. Správnou péčí rovněž zvyšujeme účinnost pleťových produktů.

Základním pilířem pravidelné péče o naši pokožku, je její důkladné čištění. Pleť dokonalým očištěním nejen zbavujeme celodenních nečistot či make-upu, ale také ji chráníme před stárnutím, zhoršením stávajících dermatóz, zbytečným narušením kožní bariéry nebo zanášením pórů. 

Večer po celém dni je vhodné odlíčit pleť, a to ideálně ve dvou krocích. Tato metoda se nazývá dvoufázové čištění neboli double cleansing a každý krok této rutiny odstraňuje různé typy nečistot. 

V prvním kroku je vhodné použít čisticí olej, pleťové mléko nebo balzám. Olejová složka rozpustí nečistoty, jako jsou opalovací krémy, make-up, pot, maz, ale i prach. V druhém kroku dočišťujeme pleť pomocí vodou rozpustného čisticího přípravku, jako je pěnový čistič nebo gel. Tento krok slouží k odstranění zbytkových nečistot, například odumřelých kožních buněk, a k dokončení procesu čištění. Následně je pleť dokonale čistá, svěží a připravená na další fáze naší rutiny.  

Během noci se na pokožce může hromadit maz, pot, odumřelé kožní buňky a také produkty vzniklé díky samočisticí schopnosti pokožky, proto je důležité pleť pečlivě očistit i ráno. Vzhledem k tomu, že ráno pleť nezbavujeme ani líčidel, ani SPF, je možné aplikovat pouze jeden krok z naší rutiny, kterým může být například čisticí přípravek na gelové bázi.

Pokud je pleť díky čištění připravená, můžeme v dalším kroku použít tonikum. Tonikum totiž napomáhá obnovit správné pH pleti, aby bylo opět mírně kyselé (pH pleti může být díky čištění změněné na mírně zásadité), zklidňuje pokožku a připravuje ji pro lepší absorpci dalších produktů. Po vstřebání tonika do pleti pak může následovat sérum. Sérum je koncentrovaný přípravek, který cílí na specifické potřeby pleti, jako je hydratace, rozjasnění pleti, redukce akné či růžovky nebo omlazení. Po úplném vstřebání séra do pleti je možné na závěr rutiny aplikovat pleťový krém. Vyplatí se na jednotlivé kroky nespěchat a dopřát pleti kompletní vstřebání jednotlivých produktů. Pokud se tak nestane, riskujeme spojení přípravků a následně pak celodenní láteření nad tím, jak se z nás drobí nevzhledné žmolečky. 

Péče o pleť ale nekončí nanesením pleťového krému. Hýčkat ji můžeme i nadále. Takovou radůstkou by mohla být pravidelná aplikace pleťových masek, a to nejméně dvakrát týdně. Kromě toho, že se díky masce můžeme na chvíli zastavit a dopřát si zasloužený relax, současně podporujeme správnou hydrataci, rozjasnění a svěžest pleti. Dnes je možné sáhnout po jakékoli formě pleťové masky, ať už se jedná o plátýnkovou variantu, hydrogelovou, krémovou, či slupovací, rozhodně se vše počítá a vše se pozitivně projeví na stavu naší pleti. 

Desktop2

Pokud máme takto pěkně nastavenou rutinu, kdy dbáme na správné čištění a dokonalou hydrataci pleti, připomínám, že přes den bychom rozhodně neměli zanedbat ani ochranu pokožky opalovacím přípravkem. A to bez ohledu na roční období. Neměli bychom zapomínat na to, že UV záření přes ozonovou vrstvu a mraky proniká každý den, rozdíl je pouze v intenzitě záření. Na podzim a v zimě nám ve městě postačí SPF 30, ale na jarní a letní období bych rozhodně sáhla po SPF 50+. Pleť tak chráníme nejen před vznikem hyperpigmentací, drobných vrásek a linek, ale také před vznikem přednádorových stavů nebo i různých typů kožních nádorů.

Nezapomínejme ale, že péče o pleť by neměla být vnímána jako něco, co je vyhrazeno pouze ženám. Muži mají stejné množství důvodů dbát o svou pleťjako ženy a s rostoucí dostupností produktů určených speciálně pro mužskou pleť je nyní snazší než kdy předtím najít produkty, které vyhovují jejich potřebám a životnímu stylu.