5 osvědčených tipů, jak zvládnout předvánoční stres s klidem a rozvahou

Jak poslední týdny roku zvládnout s větší lehkostí, nadhledem a v dobré kondici? Vybrali jsme pro vás 5 tipů, které stojí za to vyzkoušet. Jsou praktické, nenáročné a fungují.

Kouzlo moderní aromaterapie

Je fascinující, jak vůně dokáže proměnit pocit, který v daném okamžiku máte a ovlivnit vaši náladu, koncentraci i hladinu stresu. Jako forma terapie se vonné oleje používaly už ve starověkých civilizacích a v dnešní uspěchané době zažívají comeback. Mezi oblíbené mysl zklidňující oleje patří levandule, růže, Ylang Ylang nebo jasmín. Experimentujte, míchejte a najděte si kombinaci, která vám ulehčí od stresu a napětí. A pak přeneste svůj malý aromaterapeutický rituál do běžných dnů, ať už ve formě difuzéru, horké koupele nebo inhalace, například rozprášením zklidňující vůně na polštář před usnutím.

Terapie chladem na podporu imunity a nálady

Otužování patří ve světě wellness k jednomu z nejpopulárnějších trendů mimo jiné díky Wimu Hofovi, který účinky jednoduché otužovací praxe rozšířil po světě. Těžko uvěřit, že studená sprcha může tak pozitivně ovlivnit váš imunitní a kardiovaskulární systém, zmírnit bolest a záněty, podpořit hubnutí, ale především vyplavit dávku endorfinů, díky kterým se cítíte okamžitě lépe. Vůbec nezlehčujeme, jak hrdinský výkon je v zimě začít den ledovou vodou, ale výsledky za to rozhodně stojí.

Zázračné medicinální houby

Už po tisíciletí využívají asijské kultury léčivé vlastnosti hub, ale díky moderním klinickým výzkumům máme potvrzeno to, co zdejší obyvatelé z praxe ví už dávno – medicinální houby jako reishi, cordyceps (najdete například v about your IMMUNITY)nebo chaga mohou sehrát svou roli v podpoře imunity, boji se záněty, detoxikaci orgánů nebo zlepšení kognitivních funkcí. Není proto žádným překvapením, že jsou nepostradatelnou součástí doplňků stravy a v náročném předvánočním období se na jejich blahodárné účinky můžete spolehnout. 

Seznamte se s novým fitness trendem – mikro tréninky

Dostalo pravidelné cvičení ve vašem nabitém harmonogramu nálepku mission impossible? Možná je čas vyzkoušet mikro tréninky. Finta je v tom, že namísto jednoho dlouhého workoutu zařadíte do celého dne krátká cvičení. Může to být série dřepů a kliků před ranní sprchou, vyběhnutí schodů na cestě do práce, několik rychlých cviků s činkami, které si necháte strategicky umístěné vedle pracovního stolu, nebo dvouminutové prkno kdykoliv během dne. Z nekonečného množství různých typů cvičení si vyberte ty, které dělají vašemu tělu i mysli dobře, a v malých dávkách je několikrát během dne začleňte mezi své aktivity. Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a jako sladký bonus se užijete nepřerušený přísun endorfinů.

Rituály pro klidný a kvalitní spánek

Spánek je alfou a omegou zdraví a produktivity a vyladěný spánkový rituál má velký vliv na to, jak se cítíte. Dobrá zpráva je, že s trochou disciplíny a pár malými změnami na sebe výsledky nenechají dlouho čekat. Pro kvalitní spánek je důležité nastavit si pravidelný režim usínání a vstávání a vytvořit si v ložnici oázu ticha, tmy a přiměřeného chladu. Doporučeno je minimálně 6 hodin před usnutím nepít kávu ani jiné kofeinové nápoje. Hodinu před spaním odložte všechnu elektroniku a na zklidnění raději vezměte do ruky knížku, pusťte si hudbu nebo si dopřejte chvíli meditace. Pokud se vám během dne podaří zařadit také pohyb, například ve formě už zmiňovaných mikro tréninků, budete do peřin ulehat příjemně unavení, uvolnění a připraveni na hluboký restorativní spánek.