Dermatoložka Lucie Rajská - pleť má sloní paměť

Jak a kdy začít se správnou péčí o pleť? Proč je důležité vybudovat si kosmetické návyky? To a mnohem více nám v rozhovoru prozradila MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.

  1. Je známo, že stárnutí je přirozeným procesem života, které se dá částečně zpomalit. Existuje nějaký věk nebo moment projevu stárnutí pleti, který byste doporučila jako start prevence proti jejímu stárnutí? 

Je vědecky dokázáno, že už okolo 25. roka života je postupně zpomalována syntéza kolagenu, což se postupně může odrazit i na vzhledu naší pleti, kdy se začínají objevovat první drobné vrásky nebo jemné linky. Proto je nejpozději toto období, kdy je čas začít se o svoji pleť denně a smysluplně starat, hýčkat ji. Obecně se ale i ve své praxi snažím péči o pleť doporučit i výrazně mladším lidem. Mám na mysli dospívající. Protože čím dříve si vybudujeme jakékoli kosmetické návyky, tím déle budeme pozorovat kvalitu své pleti. A i v tomto případě platí, že prevence je základ.

  1. V souladu s prevencí, co by nemělo chybět v každodenním rituálu v péči o pleť? 

V podstatě stačí jen málo – dokonalé čištění pleti, hydratace a důsledná a pravidelná fotoprotekce.

Dokonalé čištění zbaví pleť nánosů líčidel, prachu, potu a ostatních nečistot. Zároveň je dokonale čistá pleť také nachystaná na další kroky pleťové rutiny, ze kterých tak dokáže získat to nejlepší. Dostatečná hydratace pleti, a to i té mastné, je nesmírně důležitá. Pokožka je díky ní také viditelně šťavnatá, svěží a rozzářená. A hlavně mladistvá. 

V neposlední řadě bychom pleť měli chránit před UV zářením, protože to je jeden z dominantních faktorů způsobující stárnutí pleti. Způsobuje degradaci elastinu i kolagenu, podporuje tedy vznik vrásek a linek, stejně jako pigmentových skvrn, o které, myslím, nikdo nestojíme. Navíc, pokud se chráníme před sluncem, bojujeme také před vznikem kožních nádorů.

  1. Existuje dle vašeho názoru nějaká preventivní procedura bez nutnosti invazivního zákroku, která efektivně zpomaluje stárnutí pleti? 

Preventivní procedura je každá procedura, kterou pečujeme o svoji pleť. Ať už je to domácí péče nebo profesionální. Sama velmi ráda doporučuji (a absolvuji) pravidelné kosmetické ošetření profesionálem. Kromě toho, že je to hýčkání a relax, což je pro nás samozřejmě také velmi důležité, je to zároveň specializovaná péče často ušitá přímo na míru potřebám naší pleti. Tedy intenzivní. A protože má pleť sloní paměť, stejně jako naše prohřešky, nám v budoucnu vrátí i tu pravidelnou péči. 

Z procedur, které nepodléhají nutnosti jakéhokoli lékařského zákroku, ráda doporučím také svoji oblíbenou skulpturálně bukální liftingovou masáž. Je to takové příjemné pozvednutí kůže bez jehel a šití. Ona se totiž jednak aktivuje lymfa a zároveň se perfektně promasírují obličejové svaly. To společně ruku v ruce prokrví ošetřenou oblast a výsledkem je pak efektivní lifting. Samozřejmě, že takový efekt je na pár dní, ale viditelný výsledek společně s odpočinkem a relaxací má i pro prevenci stárnutí významný efekt.

  1. Kolagenní nápoje za posledních několik let získaly velkou popularitu. Jaký je váš názor na tento trend a jakými kritérii bychom se měli řídit při výběru správného kolagenu, pokud chceme tento typ doplňku stravy začít užívat? 

Přiznám se, že já sama preferuji a ráda pravidelně sáhnu po kyselině hyaluronové než kolagenovém nápoji. Což ale neznamená, že by kolagen měl být špatný. 

Na trhu je v současné době možné získat potravinové doplňky až se třemi typy kolagenu – nativní, denaturovaný nebo hydrolyzovaný, označovaný také jako kolagenní peptidy. Tento typ kolagenu je pro organismus nejideálnější, protože je nejlépe a nejrychleji stravitelný a vstřebatelný. Samozřejmě opět záleží na množství užitého kolagenu, aby mohl splnit to, co slibuje. Ideální je ale současné užívání také vitamínu C, který hraje významnou roli při syntéze kolagenu.

  1. Jaký máte jako lékařka názor na doplňky stravy a můžete nám zároveň prozradit, jestli některé z nich sama užíváte? Pokud ano, jakými kritérii se řídíte při jejich výběru?

Na doplňky stravy sama nedám dopustit. Ve své praxi je velmi ráda doporučuji. V některých případech pomohou i ke zlepšení celkového stavu a jsou skvělým doplňkem naší léčby. Například v případě zvýšené ztráty vlasů, kdy ráda doporučuji methionin. 

Nedoporučuji ale bezhlavý nákup doplňků, praktičtější je pečlivé prostudování složení, obsahu dané účinné látky v preparátu, aj. 

Potravinové doplňky užívám (už snad) pravidelně také já. Jak jsem zmínila výše, nedám dopustit na kyselinu hyaluronovou. Užívám ale také vitamín C, resveratrol, zinek a občas doplním také vitamín D. Už více než rok také denně užívám probiotika a efekt je víc než skvělý. Doporučuji každému. Často si totiž lidé myslí, že probiotika stačí užívat jen v souvislosti s antibiotickou terapií, ale opak je pravdou. Udržují ve formě zdravý střevní mikrobiom, tedy efekt je znát jak na imunitě, tak také například na kondici pokožky. 

Ale je potřeba samozřejmě také zmínit, že v první řadě je důležité žít zdravý a spokojený život. Dbát na dostatek spánku, zdravou stravu bohatou na antioxidanty, nekouřit aj. Protože nelze spoléhat na to, že při nezřízeném způsobu života nás spasí dlaň plná tabletek. 😊

  1. Je důležitá komplexnost při výběru vhodného doplňku stravy? 

Vždycky je fajn, když má potravinový doplněk takové složení, kdy jedna složku doplňuje druhou, obsahuje rozumné koncentrace a výsledky efekt je tak maximálně účinný.

  1. Jaká je vaše oblíbená surovina v about your BEAUTY drinku, která by současně z vašeho lékařského pohledu neměla chybět v prevenci proti stárnutí pleti? Kterou surovinu v produktu "about your BEAUTY" považujete za nezbytnou při prevenci proti stárnutí pleti a je zároveň vaší oblíbenou?

Za mě nápoj about your BEAUTY obsahuje přesně to správné složení, které má obsahovat doplněk slibující prevenci stárnutí. Já jako milovník kyseliny hyaluronové oceňuji obsah jejího nízkomolekulárního typu, který podpoří zjemnění drobných linek. Fanoušky kolagenu pro změnu potěší kolagenní peptidy v ideálním doplnění o vitamín C, který kolagen efektivně aktivuje. Zajímavou složkou jsou také ceramidy, které podpoří správné fungování kožní bariéry. Zinek, selen, vitamín E, stejně jako bioitin, jsou už jen tou správnou třešničkou na dortu.