Stručný návod, jak si dobře vybrat doplňky stravy

Jak správně nasytit po živinách prahnoucí buňky prostřednictvím doplňků stravy? Čím se odlišují ty dobré od ostatních? Proč je důležité věnovat pozornost etiketám a co na nich vlastně hledat? Pomůžeme vám rozklíčovat tohle záhadou opředené téma a vyjasníme, proč je důležité mít na své doplňky stravy velké nároky.

VSTŘEBATELNOST 

Tohle slovíčko je klíčové. Vstřebatelnost ovlivňuje, jaký podíl látek obsažených v doplňku stravy se skrz trávicí trakt dostane do krve a je dále rozváděn do těla. U nekvalitních doplňků je vstřebatelnost nízká, někdy téměř nulová, účinek taky, a vy jen zbytečně zatěžujete svůj vylučovací systém. V jaké formě mají doplňky stravy vysokou vstřebatelnost?

Lipozomální vitamíny mají kolem sebe speciální ochrannou kapsu, která se postará o to, že zvládnou náročnou cestu trávicím traktem a do krve se dostanou v plné nebo téměř plné dávce. Známá lipozomální forma je u vitamínů C, který se dokáže vstřebat až z 90 %, zatímco u běžného céčka je to 20 % a méně. Bioaktivní látky přirozeně se vyskytující v potravinách, rostlinách a živých organismech jsou oblíbenou součástí doplňků stravy, protože podporují imunitu, trávení, zdraví vlasů a kůže, kognitivní funkce i detoxikaci (a to zdaleka není vše). Mezi populární bioaktivní látky patří omega-3 mastné kyseliny, proteiny nebo koenzymy. Nemůžeme nezmínit také prebiotika a probiotika, která kultivují pro zdraví tolik důležitý mikrobiom a ideální jsou ve formě pomalu se rozpouštějících kapslí, díky kterým v těle doputují až na místo určení. Pro tělo nesmírně prospěšné a také dobře vstřebatelné jsou extrakty z rostlin, semen nebo bylin, například echinacea, kurkumin nebo Ginkgo biloba.

V případě doplňků obsahujících mix několika látek je zásadní jejich správná kombinace. Některé vitamíny a minerály fungují dobře v týmu a vzájemně podporují svou účinnost, jiné si mohou škodit. Typickým příkladem je kolagen, který pro své optimální vstřebávání potřebuje vitamín C, který napomáhá produkci kolagenu. Je-li vitaminu C dostatek, kolagen je pevnější, kvalitnější a tělo jej efektivněji využije. Podobně synergickou dvojicí je kurkumin s piperinem. Samotný kurkumin tělo poměrně špatně vstřebává, ale v kombinaci s černým pepřem se vstřebatelnost zvýší až o 2 000 %.

Pozornost věnujte také tomu, jestli doplňky obsahují doporučené množství denní dávky. Důvěřujte značkám, které drží krok s posledními výzkumy a trendy, protože věda poznatky posouvá neustále kupředu, a co platilo před lety už dnes může být jinak. Pro začátek je dobré sledovat RHP neboli referenční hodnoty příjmu, které na základě vědeckých studií stanovují, jaké množství pomáhá optimalizovat fungování těla a celkové zdraví. U vitamínů a minerálů se stanovuje hodnota DDP - doporučený denní příjem, tedy ideální množství, které byste měli svému tělu každý den dopřát prostřednictvím stravy a suplementů. Vstřebatelnost ovlivníte také dodržováním správného dávkování a způsobu užití.

ČISTOTA SLOŽENÍ

Na první pohled nevinně vypadající kapsle může být malá tikající bomba v případě, kdy do ní výrobce přidává kromě tělu prospěšných látek také celou řadu nadbytečných aditiv. Zatímco některá aditiva, jako například antioxidanty, jsou prospěšná, mnohdy dokonce nezbytná, aby doplňky stravy správně fungovaly, jiná jsou jen a pouze nadbytečná chemie, která vylepšuje barvu, vůni nebo chuť, a tím naše tělo zatěžuje. I tady bohužel obvykle platí, že čím levnější doplňky stravy jsou, tím větší poměr aditiv obsahují, nezřídka je jich více než samotných účinných látek.

ETIKA VÝROBY

Ti nejlepší z nejlepších si dávají záležet na každé fázi výrobního procesu. Při sestavování složení vycházejí z aktuálních vědeckých studií a vybírají si ty nejúčinnější ingredience v aktivní formě. Kromě kvality jim není lhostejný ani původ surovin, hledají proto etické a udržitelné zdroje. Samotné technologické procesy výroby mají velký vliv na výslednou kvalitu doplňků, proto si výrobci nechávají úspěšné postupy patentovat. Takovým příkladem jsou patentované kolagenní peptidy Verisol, které najdete v doplňcích WeCare. Při výběru věnujte pozornost také certifikátům od nezávislých třetích stran, které mohou být garantem bio kvality, etického původu nebo složení bez geneticky modifikovaných ingrediencí.